
Masz Pytania? +48 601-817-859
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie Oceny Ryzyka Wybuchu lub Oceny Zagrożenia Wybuchem dla instalacji przemysłowych w tym w szczególności instalacji odpylania.
Wymóg konieczności opracowania tych dokumentów wynika wprost z dwóch rozporządzeń:
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010r. nr 109 poz. 719 z póź. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz.U. z 2010r. nr 138 poz. 931 z póź. zm.). Dokument stworzony w oparciu o dyrektywę europejską nr 99/92/WE.
Poniżej przytoczono dokładne brzmienie zapisów Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719 z póź. zm.), które określają wymóg prawny stworzenia oceny zagrożenia wybuchem i jej obowiązkowy zakres:
§ 37. 1. W obiektach i na terenach przyległych, gdzie są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane, dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem.
2. Ocena zagrożenia wybuchem obejmuje wskazanie pomieszczeń zagrożonych wybuchem, wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem wraz z opracowaniem graficznej dokumentacji klasyfikacyjnej oraz wskazanie czynników mogących w nich zainicjować zapłon.
3. Graficzna dokumentacja klasyfikacyjna zawiera plany sytuacyjne obrazujące rodzaj i zasięg stref zagrożenia wybuchem oraz lokalizację i identyfikację źródeł emisji, zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach.
4. Oceny zagrożenia wybuchem dokonują: inwestor, projektant lub użytkownik decydujący o procesie technologicznym.
5. Ocena zagrożenia wybuchem może stanowić część oceny ryzyka wybuchu, o której mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz. U. poz. 1004 oraz z 2006 r. poz. 836).
Ostatni zacytowany punkt tych przepisów odwołuje się do Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz.U. z 2010r. nr 138 poz. 931 z póź. zm.). Rozporządzenie to określa jak niżej:
§ 4. 4. Pracodawca dokonuje kompleksowej oceny ryzyka związanego z możliwością wystąpienia w miejscach pracy atmosfery wybuchowej, zwanej dalej „oceną ryzyka”, biorąc pod uwagę co najmniej:
1) prawdopodobieństwo i czas występowania atmosfery wybuchowej;
2) prawdopodobieństwo wystąpienia oraz uaktywnienia się źródeł zapłonu, w tym wyładowań elektrostatycznych;
3) eksploatowane przez pracodawcę instalacje, używane substancje i mieszaniny, zachodzące procesy i ich wzajemne oddziaływania;
4) rozmiary przewidywanych skutków wybuchu.
5. Ocena ryzyka obejmuje również miejsca pracy, które są albo mogą być połączone poprzez otwory z innymi miejscami, gdzie może wystąpić atmosfera wybuchowa.
6. W miejscach pracy, gdzie atmosfera wybuchowa może wystąpić w ilościach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu osób pracujących, pracodawca, zgodnie z przeprowadzoną oceną ryzyka, zapewnia bezpieczeństwo i właściwy nadzór tych osób, wprowadzając adekwatne do zagrożenia środki ochronne, niezbędne do realizacji celów wymienionych w ust. 1.
7. Określenia ilości atmosfery wybuchowej, o których mowa w ust. 6, dokonuje się na podstawie odrębnych przepisów, w szczególności dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów lub specyfikacji technicznych.
Celem Oceny Ryzyka Wybuchu jest stwierdzenie, czy projektowana lub modernizowana instalacja, jako całość oraz każdy element z osobna zostały zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami europejskimi dotyczącymi wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do pracy w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Dokument ten analizuje właściwości wybuchowe odciąganego pyłu, występujące w instalacji źródła zapłonu, oszacowuje potencjalne ryzyko i skutki eksplozji w instalacji oraz daje szereg zaleceń mających na celu:
- ograniczenie atmosfery wybuchowej,
- eliminację lub ograniczenie potencjalnych źródeł zapłonu,
- eliminację lub ograniczenie skutków ewentualnego wybuchu,
Ocena przeprowadzana jest na podstawie założonych parametrów wybuchowości pyłu i założonych stref zagrożenia wybuchem w miejscu posadowienia urządzeń, których źródło leży poza projektowaną instalacją, a o których występowaniu poinformował Zleceniodawca.
Ocena Ryzyka Wybuchu jest niezbędna do stworzenia lub aktualizacji Dokumentu Zabezpieczenia Przed Wybuchem dla całego zakładu.